В Одессе стартовал первый процесс с участием присяжных: членов жюри отбирал компьютер
0
По новому Уголовно-процессуальному кодексу граждане, которых обвиняют в совершении преступлений, за которые предусмотрена высшая мера наказания (пожизненное заключение), могут выбрать, кто будет определять их виновность — только профессиональные судьи или коллегия присяжных из двух судей и трех представителей народа.
В Киевском районном суде Одессы сегодня начался первый в новейшей истории области суд с участием присяжных. Подсудимых обвиняют в тяжком преступлении — убийстве из корыстных побуждений: согласно обвинительному акту, в 1995 году они якобы умертвили одессита — владельца автомобиля BMW.
Кандидаты в присяжные выясняют свои права и обязанности
На сегодняшнем заседании был сформирован состав жюри. На предварительном этапе отобрали двенадцать кандидатов. Из них в суд явились восемь, остальные не пришли по различным причинам. Все присяжные — одесситы, живущие в Киевском районе, в возрасте от 30 до 65 лет, которые не являются депутатами или руководителями местных органов, не имеют хронических психических заболеваний и неснятых судимостей.
Подсудимые Сергей и Виктор заявили корреспонденту «Думской», что воспользовались своим правом и выбрали суд присяжных, потому что считают, что такая форма рассмотрения дела позволит вынести честное и справедливое решение.
Отец погибшего Валерий Николаевич рассказал, что его единственный сын родился и вырос в Западной Сибири, где наш собеседник работал на нефтяных месторождениях. Сын закончил школу с золотой медалью, поступил в Тюменский институт нефти и газа, а после службы в армии возглавлял комсомольскую организацию института.
С началом перестройки он занялся бизнесом, который развивал одновременно в России и Одессе. Погибшему было 28 лет.
Следствие продолжается уже почти двадцать лет, в материалах дела содержится шестьдесят томов.
«Я ни в коем случае не хочу, чтобы наказание за смерть моего сына понес невиновный. Я хочу справедливости, чтобы те, кто совершил убийство, были наказаны. Я считаю, что участие в процессе присяжных, простых одесситов, позволит вынести справедливый приговор», — сказал Валерий Николаевич.
Кандидаты в присяжные, с которыми мы тоже пообщались, полностью осознают ответственность, которую на себя принимают. По всей видимости, слушание такого обширного дела затянется на многие месяцы, если не годы. Присяжные обязаны посещать все заседания и соблюдать возложенные на них законом ограничения.
«Я все понимаю, это мой гражданский долг», — прокомментировал ситуацию один из кандидатов.
Суд разъяснил кандидатам в присяжные их права и обязанности и выяснил, нет ли обстоятельств, которые могут помешать исполнению обязанностей. После этого компьютерной жеребьевкой были выбраны трое основных присяжных и двое запасных. Все они приняли предусмотренную процессуальным кодексом присягу, пообещав принимать решения честно и беспристрастно, руководствоваться законом, внутренними убеждениями и совестью, как подобает свободному гражданину и справедливому человеку.
Сегодня дело принято к рассмотрению, слушать его будут, кроме присяжных заседателей, профессиональные судьи Игорь Борщев и Евгения Губа.
Также суд частично удовлетворил ходатайство наших корреспондентов и разрешил проведение фотосъемки в зале суда на сегодняшнем и последующих заседаниях.
СМЕРТЬ РОССИЙСКИМ ОККУПАНТАМ!
Присяжные зачитывают и подписывают присягу
0
Заметили ошибку? Выделяйте слова с ошибкой и нажимайте control-enter
Стаття 57. Статус народного засідателя, присяжного
1. Народним засідателем, присяжним є громадянин України, який у випадках, визначених процесуальним законом, вирішує справи у складі суду спільно із суддею (суддями), забезпечуючи згідно з Конституцією України безпосередню участь народу у здійсненні правосуддя.
2. Народні засідателі, присяжні під час розгляду і вирішення справ користуються повноваженнями судді. Народні засідателі, присяжні виконують обов'язки, визначені пунктами 1-5 частини четвертої статті 54 цього Закону.
{Стаття 57 в редакції Закону № 4652-VI від 13.04.2012}
Стаття 58. Список народних засідателів
1. До списку народних засідателів у кількості, зазначеній у поданні голови суду, включаються громадяни, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають вимогам статті 59 цього Закону і дали згоду бути народними засідателями.
2. Список народних засідателів затверджується рішенням відповідної місцевої ради на чотири роки і переглядається у разі необхідності, але не рідше ніж раз на два роки.
3. Список народних засідателів публікується в друкованих засобах масової інформації відповідної місцевої ради.
Стаття 58-1. Список присяжних
1. Для затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням до відповідної місцевої ради, що формує і затверджує у кількості, зазначеній у поданні, список громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають вимогам статті 59 цього Закону і дали згоду бути присяжними.
2. У разі неприйняття місцевою радою протягом двох місяців з моменту отримання подання рішення про затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням щодо затвердження списку присяжних до відповідної обласної ради.
3. Список присяжних затверджується один раз на два роки і переглядається в разі необхідності за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.
{Закон доповнено статтею 58-1 згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
Стаття 59. Вимоги до народного засідателя, присяжного
{Назва статті 59 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
1. Народним засідателем, присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду.
{Частина перша статті 59 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
2. Не підлягають включенню до списків народних засідателів та списків присяжних громадяни:
{Абзац перший частини другої статті 59 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
1) визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
2) які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов'язків народного засідателя, присяжного;
{Пункт 2 частини другої статті 59 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
3) які мають не зняту чи не погашену судимість;
4) народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники органів внутрішніх справ та інших правоохоронних органів, військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, адвокати, нотаріуси;
5) громадяни, які досягли шістдесяти п'яти років;
6) особи, які не володіють державною мовою.
3. Особа, включена до списку народних засідателів або списку присяжних, зобов'язана повідомити суд про обставини, що унеможливлюють її участь у здійсненні правосуддя, у разі їх наявності.
{Частина третя статті 59 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
Стаття 60. Підстави і порядок увільнення від виконання обов'язків народного засідателя, присяжного
{Назва статті 60 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
1. Особа, яка відповідно до цього Закону не може бути включена до списку народних засідателів або списку присяжних, але включена до нього, увільняється від виконання обов'язків народного засідателя чи присяжного головою відповідного суду.
{Частина перша статті 60 в редакції Закону № 4652-VI від 13.04.2012}
2. Від виконання обов'язків народного засідателя, присяжного головою відповідного суду увільняються:
{Абзац перший частини другої статті 60 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
1) особи, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці по догляду за дитиною, а також які мають дітей дошкільного чи молодшого шкільного віку або утримують дітей-інвалідів, інших хворих або членів сім
Стаття 60. Підстави і порядок увільнення від виконання обов'язків народного засідателя, присяжного
{Назва статті 60 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
1. Особа, яка відповідно до цього Закону не може бути включена до списку народних засідателів або списку присяжних, але включена до нього, увільняється від виконання обов'язків народного засідателя чи присяжного головою відповідного суду.
{Частина перша статті 60 в редакції Закону № 4652-VI від 13.04.2012}
2. Від виконання обов'язків народного засідателя, присяжного головою відповідного суду увільняються:
{Абзац перший частини другої статті 60 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
1) особи, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці по догляду за дитиною, а також які мають дітей дошкільного чи молодшого шкільного віку або утримують дітей-інвалідів, інших хворих або членів сім'ї похилого віку;
2) керівники та заступники керівників органів місцевого самоврядування;
3) особи, які через свої релігійні переконання вважають для себе неможливою участь у здійсненні правосуддя;
4) інші особи, якщо голова суду визнає поважними причини, на які вони посилаються.
3. Особи, зазначені в частині другій цієї статті, увільняються від виконання обов'язків народного засідателя, присяжного за їхньою заявою, поданою до початку виконання цих обов'язків.
{Частина третя статті 60 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
4. Увільнення від виконання обов'язків народного засідателя, присяжного у конкретній справі, у тому числі внаслідок відводу (самовідводу), здійснюється у порядку, встановленому процесуальним законом.
{Частина четверта статті 60 в редакції Закону № 4652-VI від 13.04.2012}
Стаття 61. Залучення народних засідателів, присяжних до виконання обов'язків у суді
{Назва статті 61 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
1. Суд залучає народних засідателів до здійснення правосуддя у порядку черговості на строк не більше одного місяця на рік, крім випадків, коли продовження цього строку зумовлено необхідністю закінчити розгляд справи, розпочатий за їхньої участі.
2. Письмове запрошення для участі у здійсненні правосуддя надсилається судом народному засідателю не пізніше ніж за сім днів до початку судового засідання. У запрошенні зазначаються права та обов'язки народного засідателя, перелік вимог до народних засідателів, а також підстави для увільнення їх від виконання обов'язків. Одночасно із запрошенням надсилається письмове повідомлення для роботодавця про залучення особи як народного засідателя.
3. Залучення присяжних до виконання обов'язків у суді та їх виклик здійснюються в порядку, визначеному процесуальним законом.
{Статтю 61 доповнено новою частиною згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
4. Роботодавець зобов'язаний звільнити народного засідателя, присяжного від роботи на час виконання ним обов'язків зі здійснення правосуддя. Відмова у звільненні від роботи вважається неповагою до суду.
{Частина четверта статті 61 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
5. Народний засідатель, присяжний зобов'язаний вчасно з'явитися на запрошення суду для участі в судовому засіданні. Неявка без поважних причин у судове засідання вважається неповагою до суду.
{Частина п'ята статті 61 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
Стаття 62. Гарантії прав народних засідателів, присяжних
{Назва статті 62 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
1. Народним засідателям, присяжним за час виконання ними обов'язків у суді в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, виплачується винагорода. Їм відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові. Зазначені виплати здійснюються територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів Державного бюджету України.
{Частина перша статті 62 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
2. За народними засідателями і присяжними на час виконання ними обов'язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, передбачені законом. Час виконання народним засідателем чи присяжним обов'язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення народного засідателя чи присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов'язків у суді не допускається.
{Частина друга статті 62 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}
3. На народних засідателів та присяжних поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів, установлені законом, на час виконання ними обов'
Смертельное ДТП произошло сегодня между селами Салганы и Шабо.
Установлено, что 74-летний водитель «Skoda Octavia» не соблюдал дистанцию и столкнулся с автомобилем «Honda Accord». В результате столкновения «Skoda Octavia» выехал с дороги и опрокинулся, водитель погиб на месте. Водитель и пассажиры автомобиля «Honda Accord» не пострадали.