Два роки тяганини: чому мешканці зруйнованих в Одесі будинків-пам`яток не отримують компенсацію?


За майже три роки повномасштабного вторгнення внаслідок ракетних обстрілів і нальотів дронів в Одесі тією чи іншою мірою постраждали близько 130 пам'яток архітектури. Десятки людей втратили житло, проте на відміну від мешканців будинків без статусу, так і не отримали від держави компенсації на відновлення. Чому і як так вийшло, що проблему не можуть розв'язати ось уже два з половиною роки, з'ясовувала «Думська».

Для початку розберемося, як отримати компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло.




Дія перша — зафіксувати пошкодження. Для цього використовують затверджений Кабміном «Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженнями будівель і споруд». Спочатку хтось уповноважений оглядає пошкоджений об'єкт, розробляє та затверджує план технічного та комісійного обстеження, за результатами яких складає звіти та акти. Дія друга — ці документи передають до реєстру Держмайна, а вже звідти до порталу «Дія», і в рамках програми єВідновлення людина отримує компенсацію.

Цей механізм за майже три роки війни досить непогано відпрацьований, десятки тисяч людей скористалися ним. Однак у випадку з будинками-пам'ятками є заковика, і називається вона «пункт 2 порядку 473». Згідно з нею, дієвий порядок отримання компенсації не поширюється на пам'ятки архітектури.

«Проблема в тому, що закон не прописує, хто має право складати акти комісійного обстеження саме на об'єкти культурної спадщини. Це гостре, я б сказала, кричуще питання», — каже секретар міської комісії, яка розглядає питання компенсації за знищену росіянами нерухомість, Надія Швець.  

Ще одним регуляторним документом у цьому питанні є постанова Кабміну від 15.11.2022 № 1342, яка затверджує Порядок проведення окремих видів робіт на об'єктах культурної спадщини в умовах воєнного стану, однак і вона не регламентує процедуру отримання компенсації, а має суто технічний характер.

«Це недопрацювання в масштабах усієї держави, — каже начальник міського управління по роботі з ЮНЕСКО та охорони культурної спадщини Федір Стоянов. — Існує постанова №1342, ухвалена ще 2022 року, яка регулює відновлення пам'яток архітектури і дає нам можливість працювати з цими об'єктами після прильотів. Проводити першочергові протиаварійні, консерваційні роботи, поточний ремонт, тобто вона суттєво спрощує наші дії, допомагає реагувати швидше. Фактично вона допомагає відновити пам'ятку, але вона не стосується виплати компенсації».

З літа 2022 року державні мужі намагаються вирішити цю проблему. У Міністерстві культури та стратегічних комунікацій розробили проєкт методики визначення вартості шкоди та збитків, завданих об'єктам культурної спадщини. Протягом наступних шести місяців численні профільні міністерства розглядали проєкт і зрештою повернули його назад із численними зауваженнями. Здавалося б, потрібно врахувати їх, внести зміни й ухвалити документ, але де там.  

«Станом на поточний момент Міністерство культури та стратегічних комунікацій і Фонд державного майна в рамках робочих нарад здійснюють обговорення проєкту постанови Кабміну «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 26.09.2002 р. №1447», — ідеться у відповіді на звернення одного з нардепів, які намагалися розібратися в питанні, за підписом міністра Миколи Точицького.

Одесити, які постраждали від прильотів і втратили своє житло в будинках-пам'ятках, від такої неквапливості органів центральної влади, м'яко кажучи, шоковані. Серед них і Анна Шелест — її квартира на вулиці Пастера постраждала внаслідок удару російського безпілотника.

«А тепер найцікавіше. Держава знає про проблему з 2022 року. Як випливає з офіційної відповіді Мінкульту, вони навіть оперативно розробили методику, підготували документи, зібрали зауваження інших міністерств…. і….. з 5.01.2023 НІЧОГО. Тобто, за 3 місяці можна було розробити базові документи, а потім просто забули про проблему. Я розумію, якби слідували оцінки, погодження тощо — так буває довго, але «в рамках робочих нарад здійснюють обговорення проєкту постанови» — це означає, що хтось, можливо, на якійсь нараді в розділі «різне» запитав, чи не повернутися до теми. Я працювала на держслужбі — я вмію читати офіційні відповіді та документи», — написала вона у своєму акаунті на Facebook.

За 2024 рік наша мерія двічі зверталася до Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та Міністерства розвитку, громад територій та інфраструктури України, щоб урегулювати це питання. Простою мовою — просили внести зміни до згаданих постанов. На грудневій сесії депутати з тих самих питань звернулися до Кабміну, причому це було звернення від усіх фракцій.

Туди ж, до Кабміну, з тим самим питанням звертався і нардеп Олексій Гончаренко, він також подав звернення до Кабінету міністрів.

«Зараз через законодавчі прогалини постраждалі українці не можуть отримати компенсацію за пошкоджене майно через систему «єВідновлення». Саме тому закликаю внести зміни до нормативних актів, щоб мешканці таких будинків також могли фіксувати пошкодження та отримувати допомогу», — заявив народний депутат.


СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!




Помітили помилку? Виділяйте слова з помилкою та натискайте control-enter


Новини по цій темі:





Киса и Ося
Такі як великий Гетьманцев, мудрий Умеров, або Безугла, або пам'ятаєте таку як Ліза Богуцька, николи не зроблять для народу щось дійсно цінне.
Бо це руйнивники, руйнивники  бо дилетанти.
Так що, янічого не очікую від цієй влади.
Хоча б не гірше.
(правда звучить трагично після ідіотського: Сматритє, хуже нє будєт)
   Відповісти    
   Правила



24 червня
12:35 Квартири для сиріт із завищеною ціною: колишньому чиновнику одеської мерії повідомили про підозру
2
10:19 Військовий на пенсії передавав дані колишньому підлеглому, який став російським комбатом: в Одесі затримали агента фсб фотографии
8
08:43 Нова модель оборони України: що відбувається на фронті та чи можна говорити про перелом? (колонка)
14
23 червня
21:42 Ще один храм в Одесі перейшов до ПЦУ: там виявили ікони російських царів та символи «руського міра» (відео) видео
15
20:28 Не ухилянтами єдиними: одеських комунальників підозрюють у привласненні 2 млн грн під час розбирання неіснуючих завалів
1
18:10 Не плутайте відкритий пляж із безпечним: поки ви дивитеся на шахеди, вони вбивають (колонка редакції)
16
17:02 Студентська банківська картка для стипендії: комфорт та додаткові вигоди (новини компаній)
15:00 Отруїли собак і палять пластик: під Одесою організували незаконне звалище біля Аджалицького лиману фотографии
6
13:29 На одеському пляжі осколок дрона влучив жінці в шию: вона померла (відео з місця трегедії) видео
24
12:01 Росіяни тікають: Сили оборони очистили від ворога останній шматок Миколаївщини
6
10:55 У центрі Одеси будівля, зруйнована ракетою, «приросла» ще одним поверхом: архітектори говорять про порушення, проектувальник не бачить проблем (фото) фотографии
6
09:09 На Одещині заслужений будівельник України захопив ділянку та збудував там курник із гаражем
3
22 червня
21:36 «Заробили» на дитячій творчості: одеська чиновниця і двоє комерсантів привласнили 12 млн грн фотографии
2
19:55 Гостював в Одесі та бере участь у випробуваннях ППО: іспанський фрегат тестує дрон-перехоплювач фотографии видео
2
18:18 Літній вечір емоцій: Pianoбой повертається з великим концертом (на правах реклами)
1




Статті:

Борщ по-корейски, в плену у льда и спасение пальца: как одессит в Антарктике рыбу измерял

«Царица посадок»: одессит с позывным Нео доходчиво рассказывает о том, что такое пехота!

Оазис реформы или образовательные пустыни? В Одессе хотят вдвое сократить количество школ со старшими классами





17:32
Не фиксируется
3243


17:26
Один в море летает рядом с берегом Пивденное/Фонтанка
32121


17:15
Не фиксируются
474221


17:06
Летят в сторону Доброслава
6325


17:00
Пивденное/Беляры шахеды
504511


16:59
Увага. ПОВІТРЯНА ТРИВОГА
1


16:36
Что творится в одесской полиции?

В распоряжение «Думской» попал список скандальных случаев, связанных с полицейскими области. И это уже больше похоже не на отдельные эпизоды, а на системную криминальную хронику в погонах.

Читать дальше

13:54
Вечерний взрыв в автомобиле на улице Университетской в Одессе СБУ квалифицировала как террористический акт и уже открыла соответствующее уголовное производство.

По предварительным данным следствия, пострадали два человека, которые находились в салоне автомобиля. Им оказывается необходимая медицинская помощь.

Читать дальше

13:48
Где-то еще делают нашу одесскую оригинальную закуску?










Думська в Viber
Ми використовуємо cookies    Ok    ×