Ретроспективна еволюція, або Який стосунок похід «Вагнера» на Москву має до Івана Грозного, стародавніх персів і харківських письменників? (колонка головного редактора)


Те, що сталося в росії 24 червня, — найяскравіший показник того, як далеко зайшли процеси архаїзації державних і соціальних структур у цій державі, яка ще якихось років п'ятнадцять тому здавалася (саме здавалася) пристойною.

Приватні військові компанії існують у багатьох країнах. Є вони й в США. Однак ніде вони, по-перше, не конкурують з армією (а у «Вагнера», як ви знаєте, є танки, системи ППО і навіть своя авіація), а по-друге, не претендують на політичну суб'єктність.

І в росії ж не одні «музиканти» володіють настільки серйозними можливостями — згадати хоча б горезвісних кадировців, у яких на додаток до сили та політичних амбіцій ще й своя де-факто суверенна територія є.  

У цьому плані путінська росія зовсім не схожа на сталінський СРСР, не схожа і на імперію часів Петра або Миколи I. Ні, це щось куди більш глибинне. Це… Не дарма пропагандисти країни-агресора так люблять Івана Грозного. Тому що путінська політична і військова організація все більше відтворює порядки навіть не сімнадцятого — шістнадцятого століття!

Так, Пригожин — новий Курбський (з вигнання листи цареві пише), і опричнина, схоже, відроджується, а армія складається зі стрільців (власне, збройні сили рф), городових козаків (добровольці регіонів), дворянського ополчення з бойовими холопами (той самий «Вагнер» та ПВК «Газпрому»), «своїх» татар (у їхній ролі кадировці, буряти й тувинці) та іноземних найманців.

Компетентність вищих чиновників — на рівні членів боярської думи та губних дяків. Від наукової та творчої інтелігенції вимагають уже не просто неучасті в політичному житті, а східної улесливості (тут, утім, можна і зі сталінськими часами порівняти).

Законодавство і фінансова система поки що розвинені, сучасні, але їх стрімко редукують (спрощують) до судебника 1550 року і «великої сохи». Що далі? Закріпачення селян? Публічне обезголовлення заколотників на Красній площі? Знаєте, після суботи я вже нічому не здивуюся.

І в зовнішній політиці росія поводиться як пізньосередньовічна держава: напористо, по-хамськи, навіть не намагаючись виглядати цивілізовано. Той же Китай, за всього свого авторитаризму та експансіонізму, сучасний, нехай і не так, як західний світ. Але сучасний, тому-то з ним і розмовляють. З Росією вже навіть не намагаються. Просто людині XXI століття не зрозуміти людей, які ментально відкотилися на півтисячоліття назад. Для тих ще неочевидно, що Земля навколо Сонця обертається, а ви їм про права, інститути, цінності…

У системі координат нинішньої (несучасної нам) рф Україні відведена роль Великого князівства Литовського (втім, Пригожин втік усе ж таки не в Україну, а в союзну Білорусь, але історію ніхто не зобов'язував повторюватися), в якої цар хоче відкусити «споконвічно російські» землі.

Історики попереджають, що проводити аналогії під час аналізу суспільних процесів — шлях у нікуди, безглузда інтелектуальна вправа, але, господи, стільки збігів, що неможливо втриматися.  

Колись у росії (та й у частині України) були популярні фантастичні романи харківського письменницького дуету Дмитра Гордевського і Яни Боцман, які творили під спільним псевдонімом Олександр Зорич. Навіть комп'ютерні ігри робили за мотивами їхніх творів.  

Попри походження й тогочасне громадянство, вони талановито обслуговували російську пропагандистську машину (романи, справді, захопливі, чесне слово).

У головному своєму циклі «Сфера Великораси» автори оповідають про події XXVII (!) століття, до якого росія стала домінантною нацією Землі, з найпотужнішим військово-космічним флотом і армією. І разом з Об'єднаними націями воює проти колишньої земної колонії під назвою Велика Конкордія, де в якийсь момент населення натурально сказилося, «усвідомивши» свій зв'язок зі стародавніми персами та ставши сповідувати зороастризм. Вийшов варіант держави Ахеменідів, але тільки з космічним флотом і ядерною зброєю.

Ще одна колишня колонія, що відклалася, але не стала воювати із Землею — Великий Муром. Там теж у всіх поїхав дах, щоправда, людей закинуло не в V століття до нової ери, а взагалі незрозуміло куди, в луб'яний варіант Русі в її суздальсько-володимирському виконанні, з пряниками-розкльопанцями, язичництвом і бабою-ягою.  

Вигадані російські вчені (найпередовіші, звичайно ж, на планеті) назвали цей феномен «ретроспективною еволюцією»: мовляв, технології розвиваються, але психологічно люди йдуть назад, чим це може закінчитися, абсолютно незрозуміло.

Друг головного героя — а може, і не він, зараз не згадаю — звертає увагу на те, що велика росіюшка якось теж не айс у плані відповідності реаліям століття в соціальному і психологічному плані. Мовляв, інститути наші нагадують радянські, причому не пізньорадянські, а сталінських часів, навіть один до одного звертаємося «товариш». Що ж таке? Потім виявляється, що і Землю не оминула ця чаша — там теж ретроспективна еволюція, тільки поки що вона на стадії XX століття.

Повторюся, йдеться про шалено популярні в певному середовищі книжки, перші з яких вийшли на початку 2000-х. На них виховувалося ціле покоління людей, зокрема тих, хто вбиває зараз українців.

І ось сиджу я зараз біля комп'ютера і думаю: що первинно — курка чи яйце? У сенсі, романи Зорича вплинули так на цілу націю чи автори за всієї своєї заангажованості зуміли розгледіти на зорі третього тисячоліття якусь тенденцію і творчо її переосмислити — у своїх, зрозуміло, інтересах.

Бо розумно, не вводячи додаткових сутностей, пояснити те, як стрімко деградує російська федерація, неможливо.

Тоталітарні режими XX століття все ж таки були етапом РОЗВИТКУ людства, прямим наслідком того, що відбувалося з ним у попередньому столітті — насамперед, масовізації суспільства. Відгалуженням, страшною альтернативою і все-таки новим етапом. Спрямованим у майбутнє, хоч і жахливе. І в Сталіна, і в Гітлера, і в Мао були проєкти свого «золотого століття». Вони не озиралися назад — вони дивилися вперед.  

Тут же ми маємо справу явно з чимось іншим. Настільки ж огидним, але іншим.

Це ретроспективна еволюція, упевнений, як у Зорича.  

Не можна порівнювати марш «Вагнера» на Москву з корніловським заколотом. І це не похід Муссоліні на Рим. Це ближче до того, що відбувається зараз у Судані, який залишається в середньовіччі, тільки замість верблюдів «тойоти», а замість списів — автомати Калашникова.

Або відбувалося в Московії XVI століття.

Нам протистоять люди не просто іншої цивілізації — іншого часу.

Автор — Олег Константинов, головний редактор «Думської»


СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!


Помітили помилку? Виділяйте слова з помилкою та натискайте control-enter




Victor 6932
Ближе всего эти процессы в рашке к слабым полуфеодальным полукриминальным государствам Африки. Либо Южная Америка (в 70х-90х — многие,  сейчас-только некоторые). Какой там Иван Грозный, Муссолини или Гитлер.
У Пути совершенно нет идеологии. Вернее, есть. Это идеология криминального клана. Но в такой огромной стране наличие одного криминально клана, в условиях  отсутствия идеологии, привело к возникновению многих криминальных кланов ( кадырова, аксенова, пригожина, и т.д.). Путя пуст, в его голове не рождается никаких идей, кроме идей личного обогащения его и его друзей на основе продажи единственного продукта, который они производят, — нефти и газа.
   Відповісти    
Victor 6932
Нельзя забывать, что на смену этому кремлевскому уроду нацисту вполне может прийти даже более кровавый и невменяемый. Хотя невменяемее уже трудно представить. Но каких только кровавых идиотов не рождала земля московии.
   Відповісти    
Victor 6932
Далеко не факт, что московия эволюционизировала вперед в конце 80-х начале 90-х. Можно напомнить, что процессы реформирования в конце 80-х полностью исходили и насаждались сверху частью верхушки кпсс. Большая часть населения верила, что это инспирировано США. Несмотря на кучу материалов в советских сми того времени. В 91м, вместо Ельцина, мог прийти и Жириновский, к примеру, если бы набрал сравнимую с ним популярность. Еще раз, далеко не факт, что Московия вообще эволюционизировала в позитивном направлении в конце 80-х начале 90х. Середина и конец 90-х это уже вполне доказали.
   Відповісти    
   Правила



23 червня
20:28 Не ухилянтами єдиними: одеських комунальників підозрюють у привласненні 2 млн грн під час розбирання неіснуючих завалів
18:10 Не плутайте відкритий пляж із безпечним: поки ви дивитеся на шахеди, вони вбивають (колонка редакції)
13
17:02 Студентська банківська картка для стипендії: комфорт та додаткові вигоди (новини компаній)
15:00 Отруїли собак і палять пластик: під Одесою організували незаконне звалище біля Аджалицького лиману фотографии
3
13:29 На одеському пляжі осколок дрона влучив жінці в шию: вона померла (відео з місця трегедії) видео
23
12:01 Росіяни тікають: Сили оборони очистили від ворога останній шматок Миколаївщини
5
10:55 У центрі Одеси будівля, зруйнована ракетою, «приросла» ще одним поверхом: архітектори говорять про порушення, проектувальник не бачить проблем (фото) фотографии
5
09:09 На Одещині заслужений будівельник України захопив ділянку та збудував там курник із гаражем
3
22 червня
21:36 «Заробили» на дитячій творчості: одеська чиновниця і двоє комерсантів привласнили 12 млн грн фотографии
2
19:55 Гостював в Одесі та бере участь у випробуваннях ППО: іспанський фрегат тестує дрон-перехоплювач фотографии видео
2
18:18 Літній вечір емоцій: Pianoбой повертається з великим концертом (на правах реклами)
1
16:27 В Одесі з’явилися «дерева пам’яті» на честь загиблих військових та мирних жителів (фото) фотографии
5
14:10 В Одесі помітили сарану: звідки з’явилися комахи та чи існує загроза фотографии
6
12:04 Мерія взялася за занедбані ставки Дюківського саду: матеріали передали до прокуратури та екоінспекції
7
10:27 П’ять годин без туалету: мешканець Одещини з ДЦП розгромив військкомів у суді та вимагає компенсації за знущання
12




Статті:

Борщ по-корейски, в плену у льда и спасение пальца: как одессит в Антарктике рыбу измерял

«Царица посадок»: одессит с позывным Нео доходчиво рассказывает о том, что такое пехота!

Оазис реформы или образовательные пустыни? В Одессе хотят вдвое сократить количество школ со старшими классами





17:32
Не фиксируется
3243


17:26
Один в море летает рядом с берегом Пивденное/Фонтанка
32121


17:15
Не фиксируются
474221


17:06
Летят в сторону Доброслава
6325


17:00
Пивденное/Беляры шахеды
504511


16:59
Увага. ПОВІТРЯНА ТРИВОГА
1


16:36
Что творится в одесской полиции?

В распоряжение «Думской» попал список скандальных случаев, связанных с полицейскими области. И это уже больше похоже не на отдельные эпизоды, а на системную криминальную хронику в погонах.

Читать дальше

13:54
Вечерний взрыв в автомобиле на улице Университетской в Одессе СБУ квалифицировала как террористический акт и уже открыла соответствующее уголовное производство.

По предварительным данным следствия, пострадали два человека, которые находились в салоне автомобиля. Им оказывается необходимая медицинская помощь.

Читать дальше

13:48
Где-то еще делают нашу одесскую оригинальную закуску?










Думська в Viber
Ми використовуємо cookies    Ok    ×