Викрадення картин, або Куди поділися полотна одесита з Нової Каховки


Війна завжди супроводжується переміщенням (в кращому випадку), а то й знищенням (не доведи Господь) витворів мистецтва. Сьогодні увагу української художньої спільноти привернено до долі Новокаховської картинної галереї імені одеського художника Альбіна Гавдзинського (1923-2014). Ця галерея — державна установа, нагадаємо, що Нова Каховка знаходиться у підпорядкуванні Херсону, і зараз там відбувається чимало прикрого.

Онучка майстра, керівник одеської галереї «Будинок художників» Лінда Страутман розповідає:

«2 листопада до мене надійшла інформація про те, що з галереї вивезено всі роботи. В галереї, окрім 299 робіт Гавдзинського різних періодів, були ще й роботи інших художників, в тому числі й одеських авторів – Ломикіна, Попова, Шелюто, Цимпакова. З не-одеситів – Глущенко, інші досить відомі імена. Що стосується творів Альбіна Станіславовича, я сама робила облік, акт складала з усіма інвентарними номерами, повним описом, всі фото є.




У 2016 році, два роки потому, як дідусь помер, ми поїхали до Нової Каховки, з нами поїхав наш відомий фотограф Олег Куцький, і абсолютно безкоштовно, з доброго ставлення до дідуся, якого дуже любив і неодноразово фотографував його роботи для каталогів, два дні знімав у галереї твори Гавдзинського. Потім ще два місяці він працював над знімками, обробляв їх, чистив, тому що роботи зберігалися там з 1961 року в неідеальних умовах.

Більша частина навіть не була оформлена ні в рами, ні під скло, вони просто лежали в теках,  від часу, звичайно, постраждали. Були й забруднення, й пошкодження природного характеру, Куцький в фоторедакторі приводив їх до належного стану для того, щоб можна було з часом видати каталог каховської колекції.

Нова Каховка досить далеко знаходиться від Одеси та Києва, де відбуваються значущі культурні події, ми хотіли ці роботи репродукувати, видати великий гарний альбом кількома мовами для того, щоб люди у всьому світі могли побачити цю колекцію. Це навіть не просто національне надбання, такі роботи не в усіх музеях світу є. Там унікальні твори п’ятдесятих років, вони настільки високого рівня виконання, що масштаб цієї втрати для нашої країни порівняний хіба з масштабом трудового подвигу тих людей, котрі будували Каховську ГЕС. На жаль, каталог ми так і не видали.

У 2023 році буде сторіччя зі дня народження дідуся, ми хотіли зробити масштабну виставку, видати каталог, попросити Каховку дати роботи, щоб заповнити один з музейних залів. Але у зв’язку з тим, що почалася війна, ні про який каталог зараз мови бути не може, бо це потребує дуже великих коштів і одній родині буде нереально зробити таке видання».

Каталог каталогом, але зараз важливіше встановити місцезнаходження цілого пласту творчості Гавдзинського, який взагалі, як виявилося, не представлений в Одесі.

«Всі твори 50-х років було подаровано тоді, у 1961 році, після виставки в Одеському Музеї західного та східного мистецтва, продовжує Лінда. — Офіційно місто Одеса подарувало тоді всі 237 творів Новій Каховці. Коли ми просили звідти невелику частину робіт, 10-20 картин на виставку в ОМЗВІ до 90-річного ювілею дідуся, нам сказали: «Звертайтеся до Херсона». Херсон відмовив, мотивуючи тим, що навіть якщо ми знайдемо перевізника, у них все одно немає коштів на купівлю пакувальних матеріалів.

Дідусь ці твори створював протягом семи років. Перша робота датується 1949 роком, і до кінця 50-х років він приїжджав у Каховку і писав ці роботи. Тоді Альбін Станіславович був ще молодим художником, після закінчення інституту йому дали рекомендацію до Ризької академії мистецтв, але він вважав за краще поїхати на будівництво Каховської ГЕС. Дідусь тільки одружився, у нього з'явилася донька, моя мама, їй лише рік був, а він постійно залишав сім'ю і їздив туди, щоб не пропустити жодного моменту, жодної палі.

Приголомшує деталізація цих робіт, їхній масштаб. Як ретельно він прописував кожну детальку, кожну опалубку, кожен краник! Навіть не знаю, хто ще з українських художників створював такі гіпер-індустріальні краєвиди на своїх полотнах, олією, в такій деталізації — кожен гвинтик, кожен болтик тут видно, коліщатко, дротик, тросик, зварювання… Унікально прописував труби та іржу на них, це колосальна праця. Масштабні панорами писав, але є й панорами маленького формату, 8 на 15 сантиметрів. Зафіксовано кожен момент будівництва, і як шлюзи встановлювали, котлован копали, палі забивали, запускали станцію.

Знаю, скільки сил і здоров'я дідусь там залишив, може, це і звучить пафосно, але це були найкращі роки життя, з 28-ми до 35-ти років. У кожній роботі його піт, його праця, частина його душі».

Альбін Гавдзинський був щедрий на працю і на подарунки, а з'ясувалося, що величезна колекція безслідно зникла. І це не лише індустріальні пейзажі.

«Пізніші роботи 60-х, 70-х, 80-х у кількості 60-ти штук він теж подарував у Каховку 2003 року, — зітхає онука. — Йому було 80 років, він приїхав туди зі своєю персональною виставкою, якраз цього року галереї присвоїли його ім'я. До речі, я не знаю іншого прикладу, щоб іменем художника за його життя було названо державну картинну галерею. Цього ж 2003 року йому було присвоєно звання народного художника України. Там і німецькі пейзажі були, і краєвиди Києва, Седнева, натюрморти, найрізноплановіші картини різних років…

Деякі картини знімали в нас удома зі стін, це вже була наша сімейна колекція. А назад уже нічого не привіз. Це, звісно, було його право, але якби не подарував він тоді ці картини галереї, вони б збереглися і люди могли б їх бачити. Мені боляче подвійно від цієї втрати, хоча ці картини мені не належать, вони належать державі. Настільки непросто йому все це давалося…

На початку 50-х ніхто за це не платив, усе робилося з доброї волі самого художника. Бувало, що на хлібі й воді сидів по кілька днів, жив, де доведеться, якісь бабусі, дідусі йому куточок у хаті виділяли, а він потім звідти щоранку по дві години йшов на будівництво Каховської ГЕС і там писав роботи».

За словами Лінди, на престижних аукціонах викрадені твори Гавдзинського спливати не можуть, на кожному стоїть інвентарний номер. Як обіцяє Комітет культурної спадщини, про цей випадок буде заявлено в органи правопорядку. Якщо вони вивезені й не повернуться на те місце, де мають перебувати, а мають вони перебувати на вулиці Історичній, 28, у Новій Каховці, то інцидент матиме великий резонанс. Законно продати їх нереально. Якщо розійдуться по приватних колекціях — кінців не знайдеш.

Авторка — Ірен Адлер


СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!












Помітили помилку? Виділяйте слова з помилкою та натискайте control-enter




владимир копяк
Да… Есть большое подозрение, что часть картин будет украшать стены какой-то юрты или вигвама на севере оркостана…
   Відповісти    
southwind
Вивезли 15 тис. картин: окупанти розікрали культурний фонд Херсонщини.
«До тимчасово окупованого Сімферополя прибули чотири вантажівки з награбованим майном.
Зокрема, за даними нашого підпілля, росіяни вивезли майно з Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка. Музей також має філію у Новій Каховці. Серед колекцій на фонду музею У постійній експозиції музею іконопис XVII — початку XX століття, українське мистецтво II половини XIX — початку XX століття. Також представлені роботи сучасних митців. Загалом із фонду музею, а також інших культурних установ Херсонщини, вивезено майже 15 тисяч експонатів.
Та не лише культурні цінності були вивезені окупантами. Росіяни, вже за традицією, викрали сантехніку, зокрема й унітази, та побутову техніку.
Разом із нашими територіями – ми повернемо усе награбоване варварами. А все, що знищили росіяни, буде відновлено за репарації.»
http://sprotyv.mod.gov.ua/2022/11/12/vyv…
   Відповісти    
   Правила




25 червня
21:58 Рішення з наслідками: в Одеському університеті Мечникова закривають кафедру історії України, а разом з нею — журфак та істфак
31
20:00 Після конфлікту з ТЦК одесити знайшли свою собаку пораненою: тварину готують до операції (відео)
8
18:45 Житловий ваучер для ВПО-ветеранів: що потрібно знати? (суспільство)
16:38 Перекладають відповідальність за загибель дівчини: депутати захищають бізнес, в.о. мера Одеси плутається у правилах відкриття пляжів
6
15:15 «При пошкодженні артерії людина може загинути за три хвилини»: медик — про трагедію в одеській Отраді (відео) видео
21
13:10 Кінбурн наш: над селищем Покровське майорить український прапор фотографии видео
17
12:05 Вовки з Арнаутської: як одеські аферисти створюють ілюзію Волл-стріт і впроваджують штучний інтелект
10:02 Безкоштовна правова допомога під час війни — серія вебінарів для жителів ТОТ, Херсонщини та бізнесу (суспільство)
08:38 Більше, ніж просто котлети: в одеському ліцеї створять кулінарний хаб із ресторанним розмахом
24 червня
21:31 Трагедія в Отраді: поліція шукає винних у халатності, а прокуратура вже рік намагається повернути пляж місту
18
20:13 «Ні вибачень, ні слів співчуття»: у Чорногорії затримали директорку дитячого табору, де потонув 10-річний футболіст з Одеської області
18:07 Під тим самим люком: в Одесі біля памятника Дюку розпочалися археологічні розкопки (фото)
6
16:37 Цирк на льоду представляє «Крижаний Оскар»: шоу, де трюки виконуються без дублерів та монтажних склейок (на правах реклами)
14:33 Мільйони за вікенд: на одеському узбережжі штрафи принесли більше доходу, ніж оплата паркування фотографии
13
12:35 Квартири для сиріт із завищеною ціною: колишньому чиновнику одеської мерії повідомили про підозру
7




Статті:

Борщ по-корейски, в плену у льда и спасение пальца: как одессит в Антарктике рыбу измерял

«Царица посадок»: одессит с позывным Нео доходчиво рассказывает о том, что такое пехота!

Оазис реформы или образовательные пустыни? В Одессе хотят вдвое сократить количество школ со старшими классами





17:32
Не фиксируется
3243


17:26
Один в море летает рядом с берегом Пивденное/Фонтанка
32121


17:15
Не фиксируются
474221


17:06
Летят в сторону Доброслава
6325


17:00
Пивденное/Беляры шахеды
504511


16:59
Увага. ПОВІТРЯНА ТРИВОГА
1


16:36
Что творится в одесской полиции?

В распоряжение «Думской» попал список скандальных случаев, связанных с полицейскими области. И это уже больше похоже не на отдельные эпизоды, а на системную криминальную хронику в погонах.

Читать дальше

13:54
Вечерний взрыв в автомобиле на улице Университетской в Одессе СБУ квалифицировала как террористический акт и уже открыла соответствующее уголовное производство.

По предварительным данным следствия, пострадали два человека, которые находились в салоне автомобиля. Им оказывается необходимая медицинская помощь.

Читать дальше

13:48
Где-то еще делают нашу одесскую оригинальную закуску?










Думська в Viber
Ми використовуємо cookies    Ok    ×