Еко-надія за мільярди чи збитковість? В Одесі хочуть побудувати ТЕЦ на відходах і завод з їхньої переробки


Майже в 4 млрд гривень обійдеться будівництво в Одесі теплоелектроцентралі, що працює на паливі з відходів (Refuse-derived fuel).

Проєкт готова реалізувати корейська компанія Posco International, повідомили в Міністерстві розвитку громад і територій.


Представители компании POSCO International на встрече в Одессе
Представители компании POSCO International на встрече в Одессе

Заступник міністра Костянтин Ковальчук на зустрічі в Одесі зазначив, що йдеться про будівництво теплоелектроцентралі Waste to Enegy, яка працюватиме на RDF-паливі, виготовленому із відсортованих і перероблених твердих побутових відходів.

«Проєкт будівництва ТЕЦ на RDF-паливі в одному з ключових міст нашої країни — Одесі, є прикладом сучасного, комплексного підходу до вирішення енергетичних та екологічних викликів», — відмітив Ковальчук.

Потужність підприємства, вартістю 106 млн доларів (близько 3,9 млрд грн), має становити 12 МВт електричної енергії та 40 МВт - теплової. Для будівництва об'єкта місто вже виділило 4 гектари землі в Пересипському районі (вул. Наливна, 17-а). Балансоутримувачем і оператором ТЕЦ виступить КП «Теплопостачання міста Одеси».

Для повноцінного здійснення проєкту, на полігоні «Дальницькі кар'єри» збудують сортувальну станцію та лінію підготовки палива RDF. Його на ТЕЦ доставлятимуть вантажівки, звалюючи вантаж у герметичний контейнер.

Також озвучили загальну ціну проєкту — 13,7 млрд грн. Термін окупності — 6 років. Джерелом фінансування стане пільговий кредит урядового фонду Експортно-імпортного банку Кореї. Наразі корейська сторона готує проектну концепцію, яку передадуть українському уряду на розгляд.

Очікується, що в разі успіху такої ініціативи, Одеса вирішить питання скорочення захоронення ТПВ на полігоні (принаймні на 50%). Крім того, переробка відібраних вторинних матеріалів дасть змогу повернути їх у виробництво, знизивши тим самим залежність від видобутку корисних копалин.

На будівництво, підключення до мереж і введення ТЕЦ, сортувальної станції та лінії підготовки RDF-палива відводять два роки.

Як розповів кореспонденту «Думської» експерт з енергетики Віталій Савич, цей проєкт радикально не змінить ситуацію з енергетичним забезпеченням Одеси, але додасть нових можливостей.  

«Місту це вкрай необхідно: це не стане якоюсь революцією, проте дасть додаткові балансувальні потужності на випадок прильотів конкретно в тому районі, де її буде побудовано, — наголосив Савич. — Резонно встановлювати її неподалік від великих районних котелень, яких у нашому місті чотири, щоб комунікації не розтягувати. В іншому разі вартість проєкту під'єднання коштуватиме дорожче, ніж сама ТЕЦ. Тобто, якщо все грамотно реалізувати, ми вирішимо два завдання — правильна утилізація сміття і незалежність від газу».

Енергетичний експерт Федір Ракул, навпаки, вважає, що проєкт не має шансів на реалізацію не тому, що він поганий, а тому, що в нинішніх економічних умовах він нерентабельний.

«На моїй пам'яті на будівництво сміттєпереробного заводу в Одесі підписано вже 32 або 33 меморандуми з корейцями, японцями, ізраїльтянами тощо, і нічого. Як ви думаєте, чому в нас у країні так погано з такими заводами? У всьому світі є, а в нас немає. Усе дуже просто — сьогодні вартість захоронення тонни сміття — 20 євро, а вартість переробки цієї тонни буде 200 євро. А чому так? Тому що обивателі платять за вивезення сміття непристойно мало. Наприклад, одесит на рік платить за цю послугу 5-6, ну нехай 10 євро. У Болгарії — 43, у Німеччині — 80. Для того, щоб говорити про окупність будівництва заводу і, як результат, зацікавленість інвестора, ціну на вивезення сміття для населення потрібно підняти разів у п'ять, а краще в десять. Вона має бути закріплена у вигляді податку з квадратного метра, а не, як у нас, з людини, яка проживає у квартирі», — каже експерт.

Відсутність заводу і низькі тарифи на вивезення сміття — не єдині перешкоди для рентабельності будівництва ТЕЦ. За інформацією нашого джерела в «Укренерго», серйозною проблемою також є сезонність її роботи.

«Заявлено, що термін окупності шість років, але це за умови роботи цілий рік. Такого не буде, тому що в неопалювальний сезон тепло віддавати нікуди, отже, проміжок її роботи — з листопада по березень. Це по теплу. Про електроенергію й говорити нічого. Одеса споживає до 600 МВт електроенергії. Нам же пропонують 12 МВт, і вкласти в це майже 14 млрд гривень. Так, такі станції вкрай дорогі. Наприклад, щоб побудувати ТЕЦ на RDF-паливі потужністю 5 МВт електроенергії, потрібно 11 млн євро, а щоб побудувати котельню на 20 МВт теплової енергії — 1,5 млн євро. Різниця в ціні колосальна. Електростанції на біопаливі можуть дозволити собі маленькі країни, такі як Литва. Там у них 20% від загального виробітку за RDF, а в США, наприклад, лише 1,5%», — каже наш співрозмовник.





Помітили помилку? Виділяйте слова з помилкою та натискайте control-enter


Новини по цій темі:





Hamlo
Hamlo 8 травня 2025, 09:13     +5      
Всі ці розрахунки не містять однієї з основних складових — корупційної. Так що вартість проєкту треба помножити мінімум на 2, а термін окупності — невизначений.
   Відповісти    
Serg  Chernetchenko
«ціну на вивезення сміття для населення потрібно підняти разів у п'ять, а краще в десять. Вона має бути закріплена у вигляді податку з квадратного метра, а не, як у нас, з людини, яка проживає у квартирі», — каже експерт.» — таких експертів — одразу на повітря.
А плата за вивезення сміття має бути пропорційна обсягу сміття, а не площі квартири чи кількості людей, що в квартирі живуть.
   Відповісти    
Morgot
Ага. И где тока эого поца экхперта нашли то? Это наверное писал каокй-то чинуша из офиса гетьманцева;) Платить в 5, 10 раз больше… А ещё лучше в 20 раз боьше… За то что мусор просто вывозят и скидывают на кучу…
"…У Болгарії — 43, у Німеччині — 80…" У этого экхперта и скумбрия наверное по 17 гривен, а зарплаты по 5000 евро…
"…у вигляді податку з квадратного метра, а не, як у нас, з людини, яка проживає у квартирі…" Ага, 10 ромов проживающих в квартрке 15 м.кв. будут платить 100 грн. (к примеру), а одна тётенька проживающая в 30-ти метровой хрущёвке будет платить 200 грн… Хммм… Экспертище;))
   Відповісти    
арчибальд арчибальдович
какое-то название у компании стрёмное: поцко интернешнл, как бы кидалово не случилось…
   Відповісти    
ПнАлВч
Треба будувати, таки треба, бо…нічим обуть княжат недорослих…(с)
   Відповісти    
george push
Плату за сміття з громадян треба включити у вартість товарів. Чим більше сміття від товару, тим більша націнка.
   Відповісти    
Serg  Chernetchenko
Живуть по сусідству дві господарки: одна тюльку цілою, навіть з головою, на м'ясорубку меле і рибні котлетки смажить. а інша — тільки очка виймає і бутерброди з "чорною ікрою" робить. Від кого більше сміття буде? :) 
   Відповісти    

   Правила



24 червня
14:33 Мільйони за вікенд: на одеському узбережжі штрафи принесли більше доходу, ніж оплата паркування фотографии
3
12:35 Квартири для сиріт із завищеною ціною: колишньому чиновнику одеської мерії повідомили про підозру
6
10:19 Військовий на пенсії передавав дані колишньому підлеглому, який став російським комбатом: в Одесі затримали агента фсб фотографии
8
08:43 Нова модель оборони України: що відбувається на фронті та чи можна говорити про перелом? (колонка)
15
23 червня
21:42 Ще один храм в Одесі перейшов до ПЦУ: там виявили ікони російських царів та символи «руського міра» (відео) видео
16
20:28 Не ухилянтами єдиними: одеських комунальників підозрюють у привласненні 2 млн грн під час розбирання неіснуючих завалів
1
18:10 Не плутайте відкритий пляж із безпечним: поки ви дивитеся на шахеди, вони вбивають (колонка редакції)
16
17:02 Студентська банківська картка для стипендії: комфорт та додаткові вигоди (новини компаній)
15:00 Отруїли собак і палять пластик: під Одесою організували незаконне звалище біля Аджалицького лиману фотографии
6
13:29 На одеському пляжі осколок дрона влучив жінці в шию: вона померла (відео з місця трегедії) видео
24
12:01 Росіяни тікають: Сили оборони очистили від ворога останній шматок Миколаївщини
6
10:55 У центрі Одеси будівля, зруйнована ракетою, «приросла» ще одним поверхом: архітектори говорять про порушення, проектувальник не бачить проблем (фото) фотографии
6
09:09 На Одещині заслужений будівельник України захопив ділянку та збудував там курник із гаражем
3
22 червня
21:36 «Заробили» на дитячій творчості: одеська чиновниця і двоє комерсантів привласнили 12 млн грн фотографии
2
19:55 Гостював в Одесі та бере участь у випробуваннях ППО: іспанський фрегат тестує дрон-перехоплювач фотографии видео
2




Статті:

Борщ по-корейски, в плену у льда и спасение пальца: как одессит в Антарктике рыбу измерял

«Царица посадок»: одессит с позывным Нео доходчиво рассказывает о том, что такое пехота!

Оазис реформы или образовательные пустыни? В Одессе хотят вдвое сократить количество школ со старшими классами





17:32
Не фиксируется
3243


17:26
Один в море летает рядом с берегом Пивденное/Фонтанка
32121


17:15
Не фиксируются
474221


17:06
Летят в сторону Доброслава
6325


17:00
Пивденное/Беляры шахеды
504511


16:59
Увага. ПОВІТРЯНА ТРИВОГА
1


16:36
Что творится в одесской полиции?

В распоряжение «Думской» попал список скандальных случаев, связанных с полицейскими области. И это уже больше похоже не на отдельные эпизоды, а на системную криминальную хронику в погонах.

Читать дальше

13:54
Вечерний взрыв в автомобиле на улице Университетской в Одессе СБУ квалифицировала как террористический акт и уже открыла соответствующее уголовное производство.

По предварительным данным следствия, пострадали два человека, которые находились в салоне автомобиля. Им оказывается необходимая медицинская помощь.

Читать дальше

13:48
Где-то еще делают нашу одесскую оригинальную закуску?










Думська в Viber
Ми використовуємо cookies    Ok    ×