Артефакти з Одеського археологічного музею продаються в інтернеті: як таке може бути і хто понесе відповідальність?


Артефакти з фондів Одеського археологічного музею Національної академії наук України з'явилися в продажу на приватному інтернет-аукціоні.

Спеціальний кореспондент «Думської» Георгій Ак-Мурза виявив це і спробував зрозуміти, як таке в принципі стало можливим.




Йдеться про курильні татарські та турецькі люльки XVI-XVIII століть із характерним маркуванням. На продаж їх виставив користувач, який представився Сатановим. Він зазначив, що перебуває в Одесі.

В самому факті торгівлі старожитностями нічого кримінального немає: в Україні дозволено колекціонування. Ось тільки предмети, які продаються, явно не з приватної колекції. На трубках тушшю написані номери та абревіатури ОГІМ. Ще видно написи «Мол-1. Зольник».  

Ми відразу запідозрили, що йдеться про артефакти з музейного сховища. Перш за все, явно професійне маркування — так позначають предмети археологи. По-друге, «ОГИМ» — це стара назва Одеського архмузею — «Одеський державний історичний музей».

«Мол-1» — скоріше за все, найменування пам'ятки. Молога Білгород-Дністровського району. Там кілька великих об'єктів, від бронзової доби до римського періоду і Середньовіччя.

Опитані фахівці зійшлися на думці, що йдеться саме про музейні предмети.

Ми одразу ж повідомили про те, що трапилося, поліції і набрали директора археологічного музею Ігоря Піструїла. Вчений підтвердив, що раритети, виставлені на продаж, належать музею. І додав, що теж виявив цей лот на інтернет-аукціоні й сповістив правоохоронців.

Ігор Піструїл попросив тиждень нічого не публікувати, оскільки матеріал може зашкодити розслідуванню.

Ми так і зробили. Передзвонили директору за десять діб, але він несподівано відмовився від будь-яких коментарів, причому в хамській формі: заявив, що редакції не варто взагалі піднімати тему крадіжки предметів із музейних фондів.

Поліцейські кажуть, що в загальних рисах розуміють, як трубки опинилися на аукціоні:

«Роки три тому, ще до призначення нинішнього директора музею, ці предмети кимось зі співробітників були передані приватній особі на реставрацію. Потім реставратор помер, а про предмети забули. Тепер вони з'явилися на аукціоні. Найімовірніше, ця історія трапилася внаслідок службової недбалості відповідального співробітника музею», — повідомив нам співробітник карного розшуку, додавши, що розслідування триває.

Ця версія викликає запитання. Навіщо археологічному музею вдаватися до послуг приватного реставратора? В установи є свій штат досвідчених фахівців, здатних реставрувати найрізноманітніші артефакти. Курильні трубки явно не належать до чогось надцінного, в експозиції їх виставляти не будуть. Як могли «забути» на довгий термін про передані приватній особі предмети з музейного фонду? Всі артефакти внесено до музейних описів і зареєстровано за номерами. Чому зникнення експонатів було виявлено через довгий час, причому випадково?

В колах музейних працівників давно ходить інформація, що фонди багатьох одеських музеїв, м'яко кажучи, неабияк схудли за останні кілька десятиліть.

Далі буде…

Автор — Георгій Ак-Мурза


СМЕРТЬ РОСІЙСЬКИМ ОКУПАНТАМ!


Помітили помилку? Виділяйте слова з помилкою та натискайте control-enter


Новини по цій темі:





Коментар отримав забагато негативних оцінок
DOLLAR
Видать этот Пескоструй в доле!
   Відповісти    
Нафигатор
Ще й попросив зачекати тиждень з публікацією, щоб остаточно поховати всі кінці.
   Відповісти    
TIGOS1
«Ці руки не крали» — 2
   Відповісти    
psrb1919+21
Сатанизм какой-то
   Відповісти    
rss911
Передзвонили директору за десять діб, але він несподівано відмовився від будь-яких коментарів, причому в хамській формі: заявив, що редакції не варто взагалі піднімати тему крадіжки предметів із музейних фондів…(с)
…………………

   Відповісти    
Жаба с Бунина
Хамски ответил? Не верю…
   Відповісти    
Andrey V
А хто понесе відповідальність за залишки фондів Одеського музею Морського Флоту,який фактично згнив в червоному пакгаузі?Я особисто пропонував немалі гроші для викупу та реставрації двох моделей фахівцями з Європи,з метою передати дальніше їх музею після відновлення музею:Проект 594 «Полтава»(суховантаж),та ще військового корабля.На останньому мій дід служив у ДСВ,а на «Полтаві» працював далі все життя. Його ім'я було на табличках біля моделей обох суден.
Так мені довго мозок їбати,і відмовили.Тепер вже всі залишки фондів згнили й відновленню не підлягають.
P.S. Хоча знаю, що деякі цінні екземпляри «які згоріли» знаходяться у приватних колекціях,навіть закордоном.
   Відповісти    
Адмирал Крузенштерн
Потому что сп@здили, а тепер продають.
   Відповісти    
Сергей Ермилов
При всій повазі — це НЕ цінний єкземпляр. Їх дуже багато знаходять і пошкоджена коштує стільки скільки вказано в оголошенні. В музєї немає сенсу виставляти пошкоджену при наявності непошкодженої, а зберігати безлічь того що ніколи не буде виставлятися теж не розумно.
   Відповісти    
Нафигатор
То може музей ще й податки з продажу платить?
   Відповісти    
владимир копяк
Мой одноклассник до 2010 года работал в Эрмитаже. В 2012 году приезжал отдыхать с семьей в Одессу, так что времени пообщаться было предостаточно. Он меня шокировал подробностями своей работы, оказывается, в запасниках музея находится такое-же количество экспонатов как и на обозрении, просто нет места, чтобы все это выставить для любопытного народа. Тысячи картин, тонны монет стран мира, начиная с до нашей эры, и много другого И все это стало интенсивно разворовываться, начиная с начала 90-х И что самое интересное, многие знаменитые картины в экспозиции Эрмитажа  давно не подлинники. Тоже самое твориться и в наших музеях, 100 процентово
   Відповісти    
Аліна
Оригинальные экспонаты продают, а копии выставляют в музеях 100%
   Відповісти    
   Правила



24 червня
08:43 Нова модель оборони України: що відбувається на фронті та чи можна говорити про перелом? (колонка)
23 червня
21:42 Ще один храм в Одесі перейшов до ПЦУ: там виявили ікони російських царів та символи «руського міра» (відео) видео
13
20:28 Не ухилянтами єдиними: одеських комунальників підозрюють у привласненні 2 млн грн під час розбирання неіснуючих завалів
1
18:10 Не плутайте відкритий пляж із безпечним: поки ви дивитеся на шахеди, вони вбивають (колонка редакції)
16
17:02 Студентська банківська картка для стипендії: комфорт та додаткові вигоди (новини компаній)
15:00 Отруїли собак і палять пластик: під Одесою організували незаконне звалище біля Аджалицького лиману фотографии
5
13:29 На одеському пляжі осколок дрона влучив жінці в шию: вона померла (відео з місця трегедії) видео
24
12:01 Росіяни тікають: Сили оборони очистили від ворога останній шматок Миколаївщини
6
10:55 У центрі Одеси будівля, зруйнована ракетою, «приросла» ще одним поверхом: архітектори говорять про порушення, проектувальник не бачить проблем (фото) фотографии
6
09:09 На Одещині заслужений будівельник України захопив ділянку та збудував там курник із гаражем
3
22 червня
21:36 «Заробили» на дитячій творчості: одеська чиновниця і двоє комерсантів привласнили 12 млн грн фотографии
2
19:55 Гостював в Одесі та бере участь у випробуваннях ППО: іспанський фрегат тестує дрон-перехоплювач фотографии видео
2
18:18 Літній вечір емоцій: Pianoбой повертається з великим концертом (на правах реклами)
1
16:27 В Одесі з’явилися «дерева пам’яті» на честь загиблих військових та мирних жителів (фото) фотографии
5
14:10 В Одесі помітили сарану: звідки з’явилися комахи та чи існує загроза фотографии
6




Статті:

Борщ по-корейски, в плену у льда и спасение пальца: как одессит в Антарктике рыбу измерял

«Царица посадок»: одессит с позывным Нео доходчиво рассказывает о том, что такое пехота!

Оазис реформы или образовательные пустыни? В Одессе хотят вдвое сократить количество школ со старшими классами





17:32
Не фиксируется
3243


17:26
Один в море летает рядом с берегом Пивденное/Фонтанка
32121


17:15
Не фиксируются
474221


17:06
Летят в сторону Доброслава
6325


17:00
Пивденное/Беляры шахеды
504511


16:59
Увага. ПОВІТРЯНА ТРИВОГА
1


16:36
Что творится в одесской полиции?

В распоряжение «Думской» попал список скандальных случаев, связанных с полицейскими области. И это уже больше похоже не на отдельные эпизоды, а на системную криминальную хронику в погонах.

Читать дальше

13:54
Вечерний взрыв в автомобиле на улице Университетской в Одессе СБУ квалифицировала как террористический акт и уже открыла соответствующее уголовное производство.

По предварительным данным следствия, пострадали два человека, которые находились в салоне автомобиля. Им оказывается необходимая медицинская помощь.

Читать дальше

13:48
Где-то еще делают нашу одесскую оригинальную закуску?










Думська в Viber
Ми використовуємо cookies    Ok    ×